"Österby och Swanwyks Fralseheman Belagne i Södermanlands, Uppsunda Harad, och Uppsunda Harad, och Svingåkers Sochn, Såsom den finnes vara författad åhr 1695 af framledne Landtmästare Petter Utter". Avritning 1741 efter original från 1695, bildstorlek 58 x 137. Karta över Lagnö från 1942 medföljer 27 x 49.
Ej examinerad ur ram. Slitage. Smärre kantskador och förstärkningar. Fuktfläckar. Gulnad. Veck.