MATSALSGRUPP, 13 delar, Gunnar Asplund, 1916-1923. Tillverkad av Carlsson Möbeltillverkning Tranås.

8 stolar samt 2 karmstolar. Svängd ryggbricka samt svängda kopplade ben. Rygg och sits med rotting. Bord med 6 ben, konturerad skiva. Dekor av rundlar. H 75, Diam 135. Två iläggsskivor. B 46 vardera. Salsskåp med dörrpar i över och underskåp. Underskåp med bukig front. Dekor av rundlar. Uppsvängt krön med dekor av solfjäder. L 150, B 50, H 255. Sideboard med dörrpar, stenskiva. Svängda ben. L 123, B 58, H 76. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Skadade rottingsitsar. Sprickor. Bord med delvis vågigt fanér.

More information

Medföljande originalkvitto samt korrespondens från möbeltillverkaren.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed