LJUSKRONA, delvis gustaviansk och 1700-tal. H 81.

Kronring av mässing med fleuroner, sex ljusarmar i form av liggande femmor. Korgbotten avslutad av pinjekotte.

Slitage, nagg. Kompletterad och renoverad med senare delar.

Provenance

Ljuskronan kommer från Erik Nylanders hem, född 1885, gift med Anna. Paret bodde bla på Uddens gård i Södermanland.
Erik Nylander var direktör för Sveriges allmänna exportförening, och arbetade under några år i Konstantinopel.
Han var ledamot av riksdagens andra kammare 1918-1941 och utnämndes efter sin riksdagstid till landshövding i Gotlands län.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.