RÖRSTRAND, "Ostindia", 75 delar, porslin och flintgods, varierande tillverkningsår.

Bestående av:
13 förrättstallrikar, diam ca 21 cm.
13 assietter, diam 18 cm.
11 buljongkoppar med fat, längd ca 17-17,5 respektive diam ca 17 cm.
12 kaffekoppar med fat + en kaffekopp. Fatens diam ca 13 cm.
13 mattallrikar, diam ca 27 cm.
6 skålar och uppläggningsfat, längd 17-35,5 cm.
Terrin med lock, längd 30 cm.
Kanna med lock, höjd 18 cm.
Kanna utan lock, höjd 14 cm.
Gräddkanna utan lock, höjd 6 cm.
Såsskål, längd 18,5 cm.
Sockerskål med lock, längd 13 cm.
Karott med lock, längd 21,5 cm.

Slitage, märken. Smärre repor.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.