Other
1068726

INGMAR BERGMAN, a rare handwritten manuscript from the 1930's containing several photographs.

A handwritten manuscript of 69 pages tied together with a string. Executed in the 1930's. The manuscript contains written instructions and several photographs many of them depicting Bergman. The script was created in his youth together with Bergman's childhood friend Rolf Åhgren. The script contains two different short movies: "Dramat i det öde huset, Manus och regi: Ingmar Bergman Foto: Rolf Åhgren", "B.J.G 1.08 Ett aktuellt reportage". 20 x 16,7 cm.

Several of the pages are loose.
Pages with stains and creases, nicks and scuffs.
Some of the pages with tears.

Provenance

By inheritance to the current owner.

Literature

Paul Duncan and Bengt Wanselius (ed), "Regi Bergman", 2008, illustrated pl. 1.136-1.138 and pl. 1.122-1.132.

More information

Det har gått hundra år sedan Ingmar Bergman föddes 14 juli 1918. Detta uppmärksammas på flera håll i världen bland annat genom Bergmanfestival på Dramaten i Stockholm, utställningar på Fårö, filmvisningar i Tel Aviv, Barcelona, Trondheim, Detroit och många många fler. Fem år före sin död 2007 donerade Ingmar Bergman allt sitt arbetsmaterial till den då nyblivna stiftelsen, Stiftelsen Ingmar Bergman, vars syfte är att förvalta och föra vidare kunskap om hans konstnärskap. 2009 genomförde Bukowskis en av de mest succéartade auktionerna på den svenska auktionsmarknaden någonsin, då hölls nämligen auktionen Ingmar Bergman H022, där den världskände regissörens privata ägodelar såldes. Intresset var otroligt stort från både svenska och internationella budgivare. De allra flesta föremålen förvärvades dock av en och samma privatperson, norrmannen Hans Gude Gudesen, som tillsammans med Ingmar Bergmans yngsta dotter, Linn Ullmann, därefter grundade Stiftelsen Bergmangårdarna på Fårö. Då det mesta av Ingmar Bergmans kvarlåtenskap idag finns i stiftelseform så får nog detta anses vara en unik möjlighet att förvärva ett av Ingmar Bergmans egenhändigt skrivna manus. Detta ungdomsverk från 1930-talet innehåller två kortfilmsmanus som Bergman skrev tillsammans med sin klasskamrat på Palmgrenska samskolan, Rolf Åhgren. 1934 skapade de kortfilmsmanuset med den kryptiska titeln ”B.J.G.108”. I det manuset medverkar även Bergmans fyra år yngre syster, Margareta, i rollen som ” Den blonda”. Våren 2013 gjorde Rolf Ågrens sonson, Eddie Åhgren en sex minuter lång stumfilmsversion av manuset som examensarbete på Beckmans designhögskola med flera kända medarbetare involverade.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?