Vinröd botten med polykroma kolonner, blomvaser, hörnornament, blomformationer och medaljong med landskapsscen och blommor. Mörkblå huvudbård med blomskålar, ranka och reserver med byggnader i landskap.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar och lagningar, fällningar, smärre malskador. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.