646
352934

A Gustavian tea table with a porcelain dish by Georg Haupt.

2 500 000 - 3 000 000 SEK
222 000 - 266 000 EUR
234 000 - 281 000 USD
Hammer price
3 300 000 SEK

Signed "Georg Haupt Fecit à Stockholm". Diam 52,5 height 72 cm. A famille rose 'European Subject' dish Qing dynasty, Qianlong (1736-95)

Later castors.

Provenance

Sannolikt greve Carl August Ehrensvärd (1745-1800) gift 1785 med grevinnan Sophia Sparre af Söfdeborg (1753-1833) till Tosterup i Skåne. Därefter i de Ehrensvärdska samlingarna på Tosterup fram till Albert Ehrensvärd (1821-1901), sonson till ovanstående. I arv till hans dotter Ingeborg Wrangel von Brehmer, f. Ehrensvärd (1853-1939). I arv till hennes dotter Margareta Cederschiöld, f. Wrangel von Brehmer (1888-1967). Därefter i arv.
Bordet, som kontinuerligt ärvts av Carl August Ehrensvärds ättlingar fram till idag, var enligt släkttraditionen en bröllopsgåva från prinsessan Sofia Albertina till sin hovfröken Sophia Sparres bröllop 1785.

Enligt Marshall Lagerquist avbildas auktionens tebord i en teckning av Johan Tobias Sergel som skildrar en uppsluppen tillställning hos Carl August Ehrensvärd på Dömestorp i november 1796. Våren 1795 flyttade Carl August Ehrensvärd med familj till svärmodern på Tosterup. Sedan hustrun fått ett arv inköpte han hösten 1796 godset Dömestorp i södra Halland där de bodde till 1799 då det såldes pga hans dåliga finanser. Samma år flyttade de tillbaka till svärmodern på Tosterup. Bordet i Sergels bild skiljer sig på flera sätt från auktionens bord, men det får man kanske tillerkänna den konstnärliga friheten.

Exhibitions

Nordiska museet, Georg Haupt Ebéniste du Roi, 1952, katalognummer 30.

Literature

Lagerquist, Marshall, Georg Haupt, Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar nr 92, 1979, auktionens tebord nr 73, avbildat sid. 212-213.
Lagerquist, Marshall, Nordiska museets utställning 1952, Georg Haupt Ebéniste du Roi, auktionens tebord nr 30, sid. 23, där Marshall Lagerquist uppger att bordet avbildas i Sergels teckning från Dömestorp 1796.
Böttiger, John, Kungl. Hofschatullmakaren och Ebenisten Georg Haupt, Stockholm 1901, auktions tebord nr 38.

More information

Auktionens bord av Haupt är synnerligen ovanligt och har få motsvarigheter i svensk möbelhistoria. Inga andra möbler av andra svenska mästare med infällt porslin från 1700-tal är kända. Haupt fick sannolikt se dylika möbler med infällda porslinsdelar under sina gesällår i Paris på 1760-talet. Den främsta  franska snickaren att dekorera möbler och små runda bord med porslin var under denna tid Martin Carlin. Porslinet kom framför allt från Sevres. Även under barocken pyntades möbler med porslin. Bland annat på Kungliga slottet i Stockholm finns ett holländskt skåp från 1600-talet med infällda tallrikar av ostindiskt porslin. Auktionens bord har ett infällt ostindiskt fat med dekor av en hamn med figurer som står vid tebalar, vilket avslöjar bordets funktion som tebord. På 1700-talet var detta en dryck på modet och dess tillredning innebar ett visst mån av vattenskvättande från blöta teblad, vilket gjorde valet av porslinsunderlag praktiskt. Förutom de välbevarade inläggningarna och de gedigna förgyllda beslagen är bordets konstruktion en fröjd att studera. Porslinsfatet är väl inpassat i konstruktionen och de tre lådorna omsveper fatet med stor precision. Särskilt de svängda lådorna, som öppnas med en knapp under sargen och fjädermekanism, är minutiöst tillverkade. Det är fascinerande att se hur Haupt hittade eleganta lösningar till alla varierande beställningar han fick, vare sig det rörde sig om en kunglig vagga, en resesekretär, möbler för hörn, skrivbord, byråar eller små bord för olika ändamål.