969
140123

A Borge Mogensen "Hunting Chair" by Erhard Ramussen, Copenhagen 1950-60's.

25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 310 - 2 780 USD
Hammer price
23 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Ek med naturfärgat läder. Etikettmärkt ERHARD RASMUSSEN snedkermester Peder Skramsgade 8 Kobenhavn. Undertill märkt 8 med krita.

Fläckar och slitage.

Exhibitions

Snedkerlaugets Utställning 1950.

Literature

Red. Grete Jalk, "Dansk Möbelkunst gennem 40 aar- Kobenhavns Snedkerlaugs Möbeludstillninger 1927-1966" Teknologisk Instituts Forlag, Danmark 1987. Band III 1947-56, se sid154-157.
Thomas Mogensen "Ett fuldt möbleret liv- En bok om Borge Mogensen", Gyldendal, 2004. Se skisser, bilder och text sid 166-167, 171.

More information

Modellen formgiven år 1950.
Efter år 1972 tillverkades stolen industriellt av Fredericia Möbelfabrik. Dessa tidiga exemplar utförda hos Erhard Rasmussen är mycket ovanliga på marknaden.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?