66
90461

Gustaf Rydberg

(Sweden, 1835-1933)
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Hammer price
21 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sweden, 1835-1933)

"Skånskt landskap med bondgård och byväg"

Signerad G. Rydberg och daterad 1903. Duk 54,5 x 83,5 cm.

Provenance

Tidigare i Rådman Fr. W. Hallbergs samlingar, Malmö (inköpt direkt av konstnären 1903).
Sedermera i silverbröllopsgåva till Rådman Lorents Cronsioe och dennes hustru Ida, Malmö.
Därefter i arv inom familjen till Rådman S.E. Cronsioe, Malmö (omkring 1923-25).

Exhibitions

Malmö museum, "Svenska Konstnärslagets utställning", 15 nov-13 dec 1903, kat nr 94.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen sid 105 som kat nr 582.

 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

472A. Wiwen Nilsson, a brooch, silver, in the shape of a pheasant, Lund 1964.
5 000 - 6 000 SEK
Current bid:
- SEK