65
74509

Gustaf Rydberg

(Sweden, 1835-1933)
30 000 - 40 000 SEK
2 680 - 3 580 EUR
2 840 - 3 790 USD
Hammer price
Unsold
Gustaf Rydberg
(Sweden, 1835-1933)

" 'Möllan' på slätten"

Signerad G.R. och daterad 1904. Duk 44,5 x 66 cm.

Provenance

Tidigare i Direktör H.E. Henkes samlingar, Stockholm.

Literature

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 594 a, sid 107.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?