No. | Item | Correction |
2 | Ivan Ivarson, Det röda hustaket. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
16 | Gösta Adrian-Nilsson, "Mjölkkusken". | Korrekt titel "Mjölkkusken" |
17 | Erik Olson, "Vestiaiare:C."No 7. | Egon Östlunds samling. |
18 | Gösta Adrian-Nilsson, "Rhumflaska och cigarettpaket". | Egon Östlunds samling. |
31 | Isaac Grünewald, Modell. | Rätt utropspris 15.000-20.000. |
80 | Agnes Cleve, "I skärgården". | Det är olja på papper på pannå. |
82 | Kurt Jungstedt, "Gösta Nystroem, Köpenhamn". | Martin Strömberg, "Kurt Jungstedt", avbildad på helsida sid 47. |
87 | Knut Lundström, "Klangbillede i e:dur". | Withdrawn. |
103 | Stellan Mörner, Surrealistiskt sällskap. | Målningen är utförd i slutet av 1940-talet / början av 1950-talet. |
129 | Siri Derkert, Porträtt av Elise Ottesen-Jensen. | Porträttet föreställer Elise Ottensen-Jensen. |
138 | HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign. | Tilläggsinformation: Inköpskvitto från Nermans bokhandel i Norrköping, 1947 medföljer. |
149 | Staffan Hallström, "Gunghästen". | Proveniens: Redaktör Arthur Elgstrand, Spånga. |
150 | Lennart Rodhe, "Kontraster I". | Astra äger en pendang (på duk). |
160 | Lennart Rodhe, "Skådespelerskan". | Rätt titel är "Skådespelerskan" |
161 | Pierre Olofsson, "Skiss till Astra". | Rätt titel "Skiss till Astra". |
197 | Bengt Lindström, "Borttagningen". | Executed 1980. Correct title "Borttagningen" |
198 | Bengt Lindström, "Dans i gryningen". | Executed ca 1980. Correct title "Dans i gryningen". |
199 | Bengt Lindström, "Spanskt landskap". | Executed 1988. Correct title "Spanskt landskap" |
200 | Bengt Lindström, "Herdarna". | Executed 1974. Correct title "Herdarna". |
201 | Bengt Lindström, "Lek med ängel". | Executed ca 1977. |
202 | Bengt Lindström, "Den gula naken". | Executed 1965.
Correct title "Den gula naken". |
203 | Bengt Lindström, "Brottarna". | Executed 1960. Correct title "Brottarna". |
221 | Henrik Allert, Vit duva. | Henrik Allert är född 1937. |
239 | Ilhan Koman, Utan titel. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
240 | Marino Marini, Porträtthuvud av Igor Stravinskij. | Good condition. Very small chips on the end of the "throat". |
241 | Kendra Ferguson, Utan titel. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
274 | Joan Miró, "Le resume calcule avec l'oiseau". | The painting will be examined by Jaques Dupin in Paris the 29th of October 2009. The buyer of the painting will complete the purchase once the expertise is performed. |
280 | Yolande Ardissone, Maison a Bretagne. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
289 | Ad Reinhardt, "Abstract painting 1957". | Note that it is oil on canvas with backboard.
No droit de suite on this lot. |
296 | GÄSTBOK. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
298 | Karel Appel, Ansikten. | J.W Nieuwemhuizen, Antwerpen has examined photographs of the painting in September 2009 and regards this to be an original work by Karel Appel. |
299 | Karel Appel, Utan Titel. | Executed 1975. |
373 | Joan Miró, "Ma de proverbis". | Mourlot 675 not 678. |
430 | Leonard Forslund, "Chiffer". | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
433 | Patrik Qvist, "For all seasons-drive-by view". | Proviniens; Galleri Niklas Belenius, Stockholm. |
445 | Fredrik Wretman, "Coury-Wingate" ur American Floors. | Rätt titel ska vara "Coury-Wingate". Monterad på glas, inte plexiglas. |
446 | Fredrik Wretman, "Daniel Newburg" Ur American Floors. | Monterat på glas, inte plexiglas. |
453 | Fredrik Wretman, "Moma". | Monterad på plexiglas.
Utställd på Rosseum, Malmö. |
454 | Leonard Forslund, "Hus i Öst, Hus i Nord, Hus i Väst, Hus i Syd". | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
482 | Ulf Rollof, Utan titel. | Signerad Rollof och utförd 1988. |
496 | Christian Saldert, "If Authenticity Rely On The Behalf Of The Copy, Then These Are All Fake nr 1". | Tillägg;
Varit utställd på Galleri Kleerup, Stockholm,
"Fienden" 2007 och "This is art" 2009. |
520 | Olle Kåks, "Berså". | Bilden i den tryckta katalogen är beskuren. |
532 | Eva Löfdahl, "X-ad". | Titel: "X-ad"
Litteratur: Carina Hedén,"Eva Löfdahl" Hong Kong Press, 1991, Avbildad i färg sid 22. |
537 | Dick Bengtsson, "Chivas Regal". | Titeln är "Chivas Regal".
Bilden i den tryckta katalogen är beskuren. |
544 | Lars Hillersberg, "Stenbecks stia". | Utförd 1999.
Litteratur; Lars Hillersberg, "Brottas med grisar" 2001, avbildad sid 38. |
556 | Ben Vautier, "ET SI ON TIRAIT UN COUP". | Reagrding to the provenance mats B notes this is Ae -artist proof. |
558 | Joseph Beuys, FILZKEIL. | Depicted in Tisdall Caroline, "Joseph Beuys", published by the Salomon R. Guggenheim Museum, 1979, page 180, 181. |
566 | Jukka Mäkelä, UTAN TITEL. | Bilden i den tryckta katalogen är beskuren. |
576 | Bård Breivik, UTAN TITEL. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
581 | Annika Elisabeth von Hausswolff, "Language is a substitute for communication". | Rätt titel ska vara; "Language is a substitute for communication".
Bilden gjordes på uppdrag av Telia i början av 90-talet - förslag till telefonkatalogomslag som sedemera refuserades och sedan köptes in av Tele2 och blev telesonkort där detta är förlagan. |
588 | Herb Ritts, "Naomi seated in Hollywood 1991". | Examinerad ur ram. |
601 | Lennart Olson, "Red light, 1970". | Signerad Lennart Olson.
"Red light, 1970" |
603 | Lennart Olson, "Västerbron III, 1954". | Signerad Lennart Olson.
"Västerbron, 1954" |
621 | Cindy Sherman, Untitled. | Correct title: Untitled |
623 | Jean Tinguely, "Meta". | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite. |
631 | Tracey Emin, "Foundlings and Fledglings - Our Angels of this Earth". | Estimate: 6000-8000 SEK (Euro 600-800). |
689 | A Josef Frank glass cabinet, Firma Svenskt Tenn, model 2077. | Slight wear, the key is missing. Post 1985 since it has the Josef Frank stamp underneath. |
698 | A Josef Frank black leather and brass floor lamp, Firma Svenskt Tenn, model G 2431. | Mittdelen svartlackerad, ej med läder. |
716 | A Herman Bergman Konstgjuteri AB (probably) silver-plated ceiling lamp, Sweden 1920-30´. | Proveniens: Kommer från inredningen som gjordes för ryttmästare Axel Wallenberg på Villagatan 4 i Stockholm, där inredningen utfördes av arkitek Ivar Tengbom 1921. |
717 | A Herman Bergman Konstgjuteri AB (probably) silver-plated ceiling lamp, Sweden 1920-30´. | Proveniens: Kommer från inredningen som gjordes för ryttmästare Axel Wallenberg på Villagatan 4 i Stockholm, där inredningen utfördes av arkitek Ivar Tengbom 1921. |
732 | An Axel-Einar Hjorth grey lacquered desk, "Sibylla", for Nordiska Kompaniet 1933. | 117x 66,5 cm, höjd 74 cm. |
737 | An Axel Einar Hjorth pine chair and table "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930's. | The table with burn damage at the top, some wear. |
743 | A Carl Malmsten cabinet, "Stigberget", with carved and painted decoration of flowers in colours. | Brännmärkt "CM" på baksidan. |
749 | An Oscar Nilsson mahogany cabinet, executed by Wickman & Nyberg, Stockholm 1937. | Modellen utställd på Världsutställningen i Paris år 1937. |
756 | An Arne Jcacobsen table, model 3603 and 5 chairs "Myran", Fritz Hansen, Denmark 1960´s. | Some wear and scratches to the painted surfaces, the table with a minor insignificant dent underneath the top. Later plastic feet. Please enlarge the web site pictures.
767 | A Jörgen Pedersen writing desk, "Europa 2002-serie", E Pedersen & Søn, Denmark 1970´s. | Nyckel saknas. |
773 | A Piet Hein black lacquered metal and brass candelabrum, 1950-60's. | Good condition with some wear, a spot with paint loss to the edge of the base and some scratches to the base. Please enlarge the web site pics in order to see in detail. |
782 | A Marcel Breuer Lounge Chair for Isokon, England. Laminated beech, upholstered in a green fabric. | Klädsel i grönt. |
783 | A Charles & Ray Eames Lounge Chair with Ottoman for Herman Miller, USA. | Very slight normal wear, the bases has some stains |
799 | A Bob van den Berghe "Cirkante" table, Van den Berghe-Pauvers, Gent, Belgien 2000. | Ett gångjärn skadat. |
843 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 385,5 x 202,5 cm. Signerad LH GLH. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite |
844 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 384,5 x 201,5 cm. Signerad LH GLH. | Omfattas av följerätt (d). Droit de Suite |
890A | MATTA. "Portocalli". Tät rya. 309 x 314 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). | Little wear, dirty. |
1052 | An art nouveau Daum cameo glass vase, Nancy, France. | Two broken bubbles to the body, otherwise in a good condition. |
1058 | An art nouveau Daum glass vase, Nancy, France. | Kat: Något slipad kring mynningskanten. |
1063 | An art nouveau Daum glass vase, Nancy, France. | Rätt höjd 5.5 cm. |
1179 | A set of seven Stig Lindberg stoneware vases and one bowl ,Gustavsberg studio. | Kat. Större vita vasen med nagg och liten mynningsspricka. Skålen med fotnötning. |