679
1507850

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
24 100 - 26 200 EUR
25 300 - 27 700 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

"Egyptiskt landskap".

Duk lagd på papp-pannå 18,5 x 22 cm.

Proveniens

Distriktslantmätare Axel Widing, Sunne
Marianne Widing (i gåva 2/1 1959 enligt påskrift a tergo)
Bukowski Auktioner AB,auktion 512, Internationella Vårauktionen, 26-28 maj,1999, kat. nr 2.
Rolf Schmitz samling.

Nationalmuseum, Stockholm, "John Gustaf Agelii. Med konstnärsnamnet Ivan Aguéli", maj-juni,1939, kat nr 164 (under titeln "Landskap från Sierra Leone").

Ivan Aguélis unika och gränsöverskridande konstnärskap uppmärksammades i Sverige först efter hans död. 1917 dog konstnären i en järnvägsolycka i Barcelona och blev endast 48 år gammal. Han levde utomlands stora delar av sitt liv och när olyckan skedde var hans målningar spridda över världen. 1920 samlade konstnärerna Prins Eugen, Richard Bergh och Carl Wilhelmson 200 av dessa och 136 av dem ställdes ut på Konstnärsförbundets försäljningslokal AB Konstverk på Strandvägen i Stockholm. Detta var den första stora utställningen av hans konstnärskap och fungerade som en viktig introduktion till Aguéli i Sverige. Han var en av den svenska konstens stora nydanare under det tidiga 1900-talet och hans konst blickade framåt mot modernismen. Landskapsmåleriet i litet format blev ett av hans signum och de definieras ofta av en sval och dov palett, ett spännande samspel mellan färgfält och en stark närvaro av solljus.