Nr. | Föremål | Ändringar |
37 | Berndt Friberg, vaser, 5 st och skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1962-65. | Den minsta äggformade vasen utgår. |
50 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1952. | Tillverkad 1952. |
85 | Hertha Hillfon, skulptur, hjorthuvud, egen ateljé, daterad -79. | Visas i Bukowskis lokaler på Västberga allé 3, Hägersten. |
113 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, vävd tapet, "Röd Crocus", gobelängvariant, ca 222,5 x 110 cm, signerad AB MMF AML. | Något blekt |
282 | Björn Trägårdh, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1938. | Enligt Svenskt Tenns arkiv är denna modell med reliefdekor av "ormskinn" formgiven av Björn Trägårdh. |
388 | Poul Henningsen, "Septima 5", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, ca 1929. | Den undre skärmen (märkt K på ritningen) saknas. |
392 | Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal. | Skall vara: Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal. |
393 | Swedish Modern, "Clam chair", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal. | Skall vara: Swedish Modern ett par, "Clam chairs", möjligen Erik Eks Snickerifabrik, sannolikt 1950-tal. |
394 | Niels Vodder, sideboard, "NV 54", snickarmästare Niels Vodder, Danmark 1950-tal. | Formgivet av Niels Vodder, inte Finn Juhl. |
631 | Erik H Olson, "Optochromi TH-1". | Korrekt bredd 19 cm. |
648 | Lotte Laserstein, Porträtt föreställande Marianne Bigner Ramnek. | Blandteknik på masonit. |
659 | Christian Berg, "Blomform I". | Skulpturen är ej signerad. |
697 | Maria Helena Vieira da Silva, Utan titel. | Verket är utfört ca 1951. |
927 | Burhan Cahit Doğançay, Utan titel. | Med dedikation "To Annikki, To Jens" |
937 | "La Phantome de la Liberté". | Verket är utfört 2000. Vänligen notera att verket nu är registrerat hos Arman Studio Archives New York. |
938 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel. | Verket är Utan titel och utfört 1968. Verket är nu registrerad hos Arman Studio Archives New York. |
940 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Accumulation med fiol. | Vänligen notera att verket nu är registrerat Arman Studio Archives New York. |
941 | Arman (Armand Pierre Fernandez), "Fragments of Venus". | Verket är utfört 1988. Vänligen notera att verket nu är registrerat Arman Studio Archives New York |
960A | Damien Hirst, "Norleucine", ur "12 Woodcut Spots". | Korrekt titel är "Norleucine" ur "12 Woodcut Spots", utgiven 2010. |
1000 | Andy Warhol, "Herself", ur: "Three portraits of Ingrid Bergman". | Väldigt blekt eller ingen signatur. Certifikat medföljer, certifikatet med tryckt signatur. |