Modern Art + Design 628

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
233Eva-Lisa Nordin, Matta, trasmatta, ca 343-344,5 x 170,5-172 cm, komponerad av Eva-Lisa Nordin.Droit de suite (d).
264Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1932.Märkt G8(1932)
269Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Avslag på vänster dörrblad vid låskolv.
279Axel Einar Hjorth, sidobord, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.Skiva med kantlagning/ Top with repair to edge.
299Axel Einar Hjorth, taburetter/ pallar, 2 stycken "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.2 stycken snarlika, 2 stools ( they differ slightly)
346Alvar Aalto, taklampa, modell A331 "Bikupa", Valaistustyö, Finland.Kopia på originalkvitto på lampan finns. Inköpt på Artek i Helsingfors år 1960. Den har varit i samma familj sedan dess.
374Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, skrivbord, snickarmästare Ludvig Pontoppidan, Danmark 1950-60-tal.Lådhurtsarna är svängbara/ The drawers are turnable.
398Lynn Chadwick, "Maquette I Elektra", nr 579.Litteratur: Nico Koster & Paul Levine, Lynn Chadwick: The Sculptor and His World / The Artist and his Work, 1988, ett annat exemplar avbildat sid. 97. Dennis Farr and Eva Chadwick, Lynn Chadwick: Sculptor, Oxford 1990, sid. 234, nr. 579, ett annat exemplar avbildat sid. 235.
400Victor Vasarely, "B".Olja på pannå.
411Esaias Thorén, "Kubistisk figur".Daterad 1930.
435Lucio Fontana, "Concetto Spaziale, Attese".Verket kommer att presenteras för Fondazione Lucio Fontana på deras sammanträde i mars 2021 för att få ett certifikat, detta är ett villkor för försäljningen. Därefter kommer slutbetalning och utlämning av konstverket att genomföras.
437Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel.Proveniens: AH Grafik, Stockholm.
497Henryk Stazewski, Utan titel.Including original fram: 35 x 35 cm.
498Henryk Stazewski, "nr 83".Inklusive originalram av konstnären: 35 x 35 cm.
500Olle Olsson-Hagalund, Blommor i vas.Duk uppfäst på papp-pannå
596Roberto Matta, Utan titel.Utförd mellan 1970-75. Ett certifikat utfärdat av Alisée Matta, Archives de l'oeuvre de Matta medföljer verket.
597Roberto Matta, Utan titel.Utförd mellan 1970-75. Ett certifikat utfärdat av Alisée Matta, Archives de l'oeuvre de Matta medföljer verket.
628Portfölj "La magie quotidenne".Pablo Picasso (Efter), "Un Pòeme dans Chaque Livre de Paul Eluard...", 1956, (Czwiklitzer 124), signerad och numrerad 35/100, medföljer.

Utdragna föremål

Nr.
349
445
453
523

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.