Nr. | Föremål | Ändringar |
108 | URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska. | Utförselförbud |
118 | Peter Ohr I (Öhr) dryckeskanna, silver, Hamburg (verksam 1649-1662), barock. | Lockknoppen samtida men ej den ursprungliga. |
133 | Johann Gottfried Hildebrandt (verksam 1743–1778), sockerskrin, silver, Berlin, ca 1740-60, rokoko . | Two small splits/ruptures one on either side of the hinge on the lid. Othwerwise in good condition |
170 | Sked med kronknopp, silver, oidentifierade stämplar, Skandinavien 1600-tal. | Skandinavisk ej troligen norsk |
185 | Vasily Agafonov sannolikt, dryckeskanna, silver och emalj, Moskva 1899-1908. | sannolikt av Vasily Agafonov |
191 | Guidon, Rémond, Gide et Cie, dosa, guld och emalj, Genève 1792-1801, Louis XVI. | korrekt firmanamn är Guidon, Rémond, Gide et Cie |
211 | MATTA, semiantik Isfahan, ca 227 x 152,5 cm (samt kortsidorna med ca 1½ respektive ½ cm slätväv). | Några abrascher. |
345 | Pablo Picasso, "Le Viol, IV", ur: "La Suite Vollard". | Ej "Le Viol II" som tidigare angivet. |
396 | Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8). | Tidigare fel utrop 30-40.000 kronor, korrekt ska vara 50-55.000 kronor. |
432 | JOHAN HENRIK SCHEFFEL, tillskriven, olja på duk. | Johan Henrik Scheffel, tillskriven. |
494 | Roy Lichtenstein, "Imperfect diptych" ur "Imperfect" sviten. | Tillägg i beskrivning: på Archivart 4 ply Museum Board |
568 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Fritting/chips to rim. Otherwise good. |
685 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1600-tal med Hongzhis sex karaktärers . | Footrim restored. |
701 | FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Minor hairline crack to rim. circa 1 cm long. |
738 | TALLRIKAR, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Star crack to reverse on one plate. |
784 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke. | One bowl with two chips to rim. |
921 | TIARA/HÄNGE/ARMBAND. | Mindre justeringar rekommenderas |