Carl Fagerlund, vägglampor, ett par, modell RD 1095/1, Swedish Modern, 1940/50-tal.
Gjutet och blästrat glas i ljust gul ton, monteringar i mässing. Tre bladformade stänglar. För en ljuspunkt vardera. Höjd 29 cm.
Ej funktionstestad. Vissa repor och få små nagg.