Åke Lange

(Sverige, 1909-1975)
Åke Lange
(Sverige, 1909-1975)

Åke Lange, "Nude"

C-print, signerad. Numrerad 7. Bildstorlek 38 x 27 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Erik Åke Lange var under 1930-talet en av Sveriges mest uppmärksammade fotografer. Han laborerade gärna med ljuseffekter i bilden och fick internationellt erkännande. Langes bilder publicerades i facktidskriften Photography och ställdes ut på ett flertal fotoutställningar i London och Antwerpen. Han gick i lära och var anställd hos fotograf Herman Bergne på Hamngatan i Stockholm, innan han öppnade egen studio på Kungsgatan. I sin samtid var han även känd som en framgångsrik mode- och porträttfotograf, främst inom teater och film. Lange utnämndes till kunglig hovfotograf efter att ha fotat Gustav V. I hans efterföljande krets av fotografer kan nämnas Madeleine Hamilton, Tage Edling, Åke Wintzell och Rolf Winquist.

Klubbat pris
3 000
264
280
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
18 maj 16:53
3 000 SEK
18 maj 16:52
2 500 SEK
18 maj 16:51
2 200 SEK
16 maj 23:49
1 500 SEK
13 maj 7:44
1 000 SEK
12 maj 17:08
500 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

672. Malin Gyllenstierna, Utan titel.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Budhistorik
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
Aktuellt bud:
105 000 SEK