Jacob Ängman, bestickservis, 82 delar, modell "Vasa", GAB, Stockholm bl.a. 1955.
1 kompottsked, längd 14,5 cm.
12 bordsskedar, längd 18 cm.
3 smörknivar, längd 16 cm.
12 bordsgafflar, längd 17,5 cm.
12 smörgåsknivar, längd 17 cm.
12 bordsknivar, längd 21 cm.
12 smörgåsgafflar, längd 14,5 cm.
1 såssked, längd 16,7 cm.
5 sillgafflar, längd 12 cm.
12 teskedar, längd 12 cm.
Total vikt inklusive rostfria gram: 2402 gram.
Smärre slitage. Ett par delar med bucklor.