Mahogny och mahognyfanér. Bordsskivan med grön textilklädsel. Uppsats med lådor och fack bakom jalusidörrar. en låda smat en utdragbar skiva i sargen. Mässingsbeslag. Bredd 83, djup 75, höjd 76 (109) cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad. Kärvande lås och nyckeln fast i låset. Spricka mellan fogar i skjutjalusin. Ställvis slitage, sprickor och smärre lagningar.