Dosorna dekorationsgraverade. Dosa med Vasa stadsvapen i emalj, mått 8x5,5 cm, importstämplar. Dosa med graverade initialer, mått 7,4x5,4 cm, Suomen Kukltaseppä Oy, Åbo, 1940. Dosa med dekorerat mönster, saknar stämplar. Brevkniv saknar stämplar.
Liten bristning på brevkniven. Små bristningar på dosan med dekorerat mönster. Åldersrelaterat slitage.