Mahognyfanérad med lister i blont träslag. Två lådor med rombformad intarsiadekor. Äldre kalkstensskiva. Mässingshölstrade benavslut. Bredd 89,5, djup 45,5, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Låsen något defekta. Nagg. En lådbotten lös. Ställvis slitage, fanérskador och fanérlagningar. Sprickor.