Skål, silver, Indien/ Sri Lanka, möjl. tidigt 1900-tal.
Driven och ciselerad dekor med scener av jaktmotiv i medaljonger förenade av lejon och en springande barn. I bottnen graverad buske.
Diameter 26 cm, mynningens diameter 24 cm, höjd 14,5 cm. Vikt 1090 g.
Ostämplat silver.
Bruksslitage på insidan.
Auktionen avslutas
3 dagar 17 timmar
30
341
32
Utropspris
600 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 35 EUR. Läs mer.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor