21
1106848

TALLRIK, fajans. Rörstrand, Stockholm 15/3 1745.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
454 - 636 EUR
483 - 676 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Märkt F, vilket är signaturen från någon av bröderna Fahlström. Samt med prisangivelsen 12 dlt kmt dussinet. Oktagonal, dekor i bianco sopra bianco runt brämet och med monogram under adlig krona. Diameter 23 cm.

Lagad, nagg, krackelyr.

Jämför tallrik från denna servis i samlingarna på Nationalmuseum, Stockholm.

Baeckström, Arvid; Rörstrand och dess tillverkningar 1726-1926. Jämför med tallrik avbildad på sid 37.

En av de tidigaste exemplen på Bianco Sopra Bianco tekniken.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

955. Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten".
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK