Gudrun Eduards

(Sverige, 1935-2022)
Gudrun Eduards
(Sverige, 1935-2022)

Gudrun Eduards, "Koalor"

Signerad Eduards och numrerad II/VII. Brons. Höjd 22 cm. Monterad på stenplatta.

Proveniens

Konstnärens familj

Offentlig skulptur, Bergsjön, Göteborg.

Gudrun Eduards (1935-2022) utbildade sig i teckning och skulptur på Slöjdföreningens skola i Göteborg 1951 och i skulptur på Los Angeles City College i Los Angeles i USA 1952–1955. Därefter studerade Eduards för skulptören Marino Marini på Accademia di Belle Arti di Brera i Milano. Därefter gick färden till Guatemala och Mexico innan hon återvände till Sverige 1964. Gudrun Eduards är representerad med ett flertal offentliga verk, främst i Göteborg. Där finns Figurer i Vind i betong och metallduk från 1971, Skridskoseglaren i målad betong och skulpturen Vingslag i brons från 1994. I Stockholm finns Finlandsmonumentet i Värtahamnen, utfört i gjutjärn, granit och betong under 1984–1986.

Klubbat pris
1 800
158
168
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
18 maj 13:11
1 800 SEK
18 maj 13:10
1 750 SEK
18 maj 11:41
1 500 SEK
16 maj 12:56
1 250 SEK
11 maj 21:03
1 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801