72
1470191

Omega, Constellation, "C", "Day-Date", "OM Dial", ca 1968.

Utropspris
45 000 - 65 000 SEK
3 960 - 5 720 EUR
4 190 - 6 050 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 34,5 mm
Material: 18K guld
Urverk: automatisk, caliber 751
År: cirka 1968
Glas: plexiglas
Armband: originallänk i 18K guld
Referensnummer: BA 168.0029
Serienummer: 26'186'706
Boettnummer: 168.029
Totalvikt: cirka 120 gram

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Gravyr.

Proveniens

Kommer från Ursprungliga Ägaren, köpt 1969 i Stockholm

The text "OM Swiss Made OM" stands for "Or Massif", or solid gold (in French). Meaning that the dial is in gold.