Sven Wejsfelt, vaser, 2 st samt skål, stengods, Gustavsbergs studio, 1985-1987.
Vas med spräcklig glasyr i brunt, signerad SWen och med studiohanden samt daterad -85. Höjd 15 cm. Vas med spräcklig glasyr i blå toner, signerad SWen och med studiohanden samt unik och daterad -86. Höjd 9 cm. Skål med spräcklig glasyr i blå och bruna toner, signerad SWen och med studiohanden samt unik och daterad -87. Diameter 11,5, höjd 6,5 cm.
Smärre ytslitage. Märken.