W.A. Bolin, bestickuppsättning, 197 delar, silver, modell F, med spegelmonogram, Stockholm, bl a 1931
Graverat spegelmonogram.
17 matskedar 21 cm
16 matgafflar 20 cm
13 matknivar 25,2 cm
17 bordsgafflar 17,5 cm
17 bordsknivar 21,5 cm
17 fiskknivar
16 fiskgafflar
18 teskedar 14,2 cm
17 moccaskedar 10,4 cm
17 fruktknivar 18 cm
18 assiettgafflar 14,2 cm
8 smörknivar 17,2 cm
2 såsskedar 17,5 cm
1 serveringssked 20,5 cm
1 serveringssked 13,8 cm
1 ostkniv 21 cm
1 pastejkniv 18,2 cm
Total vikt inkl rostfria blad 9280 gram
1 kompottsked/barnsked Georg Jensen 'Pyramid', samt en serveringssked Georg Jensen, med samma monogram, medföljer.
I schatull av ek i rokokostil med skuren dekor, 59 x 37, höjd 91 cm.
Smärre slitage. Schatull med ställvis smärre skador.