Invändig förgyllning. Dekor i niello av heltäckande mönster på askens sidor, lock och botten med dekor av stadsvyer omgivna av rocailler och bladslingor. 9 x 4,5, höjd 4 cm. Vikt 135 gram.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.