Olika dekorationer i underglasyrblått med motiv av blommor och bambu. Diameter 7,5-16,5 cm.
Glasyrmistor. Något slitage. Nagg. Bränningssprickor. Koppen även med spricka.
Bärgade från Ostindiefararen Götheborg som år 1745 strandade och sjönk i den så kallade "hunnelådan" i Göteborgs skärgård.
Köpt på Bukowskis 1989, se katalognummer 62 samt 32/2.