69
1534019

Jan Bocan

(Tjeckien, 1937-2010)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Jan Bocan
(Tjeckien, 1937-2010)

fåtöljer, ett par, Thonet, utförda för Tjeckoslovakiska ambassaden, Stockholm 1972.

Stomme i laminerad valnöt, sits och rygg klädd i lila originaltextil. Höjd 75 cm.

Slitage.

Proveniens

Tjeckoslovakiska ambassaden, Stockholm.

Jan Bocan var professor vid Tekniska universitetet i Prag. Vid trettio års ålder vann han arkitekttävlingen för den nya tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm. Detta var hans första stora uppdrag. Ambassaden var ett allkonstverk i sig med alla interiörer, textilier och möbler formgivna av Bocan. Den planerades och byggdes mellan 1968-70 och öppnades 1972.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

891. Jacob Dahlgren, "Lunelax".
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK