33
1526645

Bengt Ruda

(Sverige, 1918-1999)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Bengt Ruda
(Sverige, 1918-1999)

fåtölj, "Focus", Ikea 1950-60-tal.

Förnicklat stålrör, klädd med naturfärgat läder. Höjd 80 cm.

Slitage och fläckar, nött läder, ställvis ytligt rostanlupen.

Katalog, "Möbel-IKEA Älmhult: Inredningskatalog -58/Lyckokast till Önskebo -58", Aller press 1958, modellen avbildad s. 17.

Modellen formgiven 1958.

I 1958 års katalog går följande att läsa om modell "Focus":
"Exklusiv, javisst, men varför skall man inte vara det ibland, särskilt om det inte kostar extra. I en konstnärslya, på en utställning för modern konst, ja, varför inte hemma hos Er i vardagsrummet. Era vänner kommer att gratulera Er och Ni själv att trivas. Det är Arkitekt Bengt Ruda som hållit i ritstiftet och det har han all heder av. Kraftig slät oxhud betyder hållbarhet och harmonierar väl med den förnicklade stålrörsstommens graciösa linjer."

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

944. Joan Miró, "La Siesta".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Fair warning
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
26 000 SEK