bord, ur serien "Maletik", Maletti, Italien ca 1995.
Lackerat trä, körsbärsfaner, metall, glas och marmorimitation, hurts med bakomliggande hyllinredning, upptill två lådor, krönt med vas/ljuslykta i bärnstenstonat glas. Längd 150 cm, djup 75 cm, höjd 142 cm.
Slitage och smärre skador.
Modellen formgiven 1995.