95
1522465

Speglar, ett par, av Olof Wetterberg (mästare i Jönköping och Kalmar 1785-1803), Gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Krön med dekor av antikiserande medaljong med mans- respektive kvinnoprofil och krönande ros. Ramverk med dekor av pärsltav, nertill bärande lagerknippe. Kvicksilverfolierade spegelglas. Signerade OVB samt en märkt med otydlig hallstämpel. Höjd 66, bredd 39 cm.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

274. Carl-Axel Acking, golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, formgiven 1939.
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK