Friedrich Richter, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1698. Barock.
Cylindrisk, slät, på tre fruktornerade kulfötter, bladanfanger, fruktornerad hänkel samt fällbart lock med lockplatta i hög relief, motiv med "Bröllopet i Kana". Höjd 21,5 cm, vikt 1993 g.
Proveniens
En betydande svensk privatsamling.
×
Logga in
Kunde inte logga in