"Aux cercles tournants". Förgylld brons och vit marmor. Tempelformad. Vitemaljerade sifferringar med romerska och arabiska sifferindex. Märkt på plakett "Le Roy A PARIS" (flera urmakare verksamma i Paris under detta namn under 1700-talets andra hälft). Längd 19,5, bredd 13, höjd 40 cm. Pendel medföljer.
Jämför en mycket snarlik pendyl försåld på Sotheby's, Paris: Bel Ameublement Et Objets d'Art, 2003, kat. nr. 82.