Skrivskåp, Sydtyskland, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Tredelad. Fanerad med valnöt och valnötsrot. Beslag av mässing. Ovandel med lådinredning och skåpfack. Mittsektion med fällbar skrivklaff och lådinredning. Nederdel med tre lådor. Längd 131, bredd 67, höjd 216 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in