9
1518043

Johan Rohde

(Danmark, 1856-1935)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 270 - 6 150 EUR
5 600 - 6 530 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Johan Rohde
(Danmark, 1856-1935)

bestickuppsättning, 154 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling och rostfritt.

Svenska importstämplar.
12 matskedar
12 matgafflar
12 matknivar, l. 23, handtag l. 9,5 cm.
12 dessertskedar
12 lunchgafflar
12 lunchknivar, l.20,5, handtag l. 9 cm
12 salladsgafflar
12 salladsknivar
12 teskedar
12 kaffeskedar
6 moccaskedar
7 påläggsgafflar
2 sillgafflar
1 sillspade
2 sandwichspadar
2 smörknivar
2 smörhundar
2 emaljerade saltkar med skedar
1 marmeladsked
1 såssked, större
1 såssked, mindre
1 ostkniv
1 osthyvel
1 potatissked
1 kaktång
1 sockertång

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

267. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
70 000 SEK