sideboard "Birka", Nordiska Kompaniet ca 1935.
Fanerat med olivask och lönn, inredning av hyllplan bakom dörrpar, en dörr med inredning av tre lådor, märkt med NKs runda metallbricka samt märkt NK R 38670. 165 x 48 cm, höjd 71,5 cm. Nyckel finns.
Fanerskador.
Sideboardet ( i arkivet benämnt som "kista") beställdes av en Stockholmsfamilj tillsammans med ett matbord och stolar i mitten av 1930-talet och har varit i samma familj sedan dess.