skål "Fairyland lustre", Wedgwood, England 1920-30-tal, modell z4968.
Porslin, polykrom och förgylld dekor av fantasilandskap med älvor, fladdermöss, mm, stämplad WEDGWOOD MADE IN ENGLAND och märkt Z4968 G i underglasyrblått. Diameter 25,5 cm, höjd 11,3 cm.
Förgyllningen med slitage invändigt.