Taburetter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Gustavianska.
Förgyllda och bronserade. Skuren dekor av bladsnitt, hörnfleuroner, samt kannelerade och överkragade ben. En signerad ES två gånger med kallstämpel. Sitthöjd 44 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in