"Victoria Mortis"
Signerad med monogram och daterad -21. Pannå 45 x 49 cm.
Herr Hedstrand, Helsingborg.
Förvärvad i Skåne på 50-talet, därefter i arv inom familjen.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Salongen", 1922, kat nr 666 (då tillhörande Herr Hedstrand, Hälsingborg).