637
1485961

Lorens Pasch d y, tillskriven

(Sverige, 1733-1805)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 700 - 14 000 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lorens Pasch d y, tillskriven
(Sverige, 1733-1805)

"Fredrik Adolf, hertig av Östergötland" (1750-1803)

Signerad Pasch pt (troligen senare). Pastell 61 x 49 cm. Samtida gustaviansk krönt med Östergötlands vapen. Höjd 103.5 cm.

Proveniens

Tidigare i de Lovisinska samlingarna på Brandalsund, Södermanland.
Enligt påskrift a tergo skänkt av Fredrik Adolf till friherre (Gustaf) Adolf Lovisin (1732-1808) på Brandalsund, Södermanland, därefter inköpt på auktion efter generalmajor friherre Adolf Axel Lovisin (1786-1856) på Brandalsund, Södermanland.
Bukowski Auktioner, auktion 410, 25-28 april 1979, kat nr 308, avbildad pl 65.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

293. Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
42 000

ditt bud
Fair warning
40 000

ditt bud
Fair warning
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK