Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.
Förgyllt, bronserat, och bemålat. Skuren dekor av valfiskar. Sarg med ornament av patinerat bly. Målad sockel i porfyrimitation. Skiva av blybergsporfyr från Älvdalens Porfyrverk, undertill med måttangivelse i tum. Längd 96, bredd 44, höjd 81,5 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in