skulptur, plommon, Biot, Frankrike tidigt 1990-tal.
Fajans, mörk plommonfärgad glasyr, höjd ca 83 cm, diameter ca 73 cm.
Ej examinerad undertill, nedtill med ifyllda bränningssprickor, retuscher, några små glasyrnagg.
Daniel Minassian, "Hans Hedberg, Elden, hjärtat och leran", Örnsköldsvik, 1999, jfr stora plommon i liknande storlek från 1992, avbildade på omslaget samt sid 127, 185, 187, 188.