takkrona, ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Stomme i mässing, 8 skärmar i äggskalsvitt glas, dekor av blad i mässing, mässingsvajrar, diameter ca 90 cm, höjd ca 75 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Skärmarna med smärre nagg och en med slipad kant.
Sven Staafs hem, avbildat i Svenska hem i ord och bilder, E. Lundquists bokförlag, Stockholm, 1947, sid 12.
Modellen förekommer i Akademiska Föreningens lokaler i Lund. Avbildad i Svenska hem i ord och bilder, E. Lundquists bokförlag, Stockholm, 1946, sid. 52, 94-95.