golvlampa, modell "540", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Grönlackerad metallstomme, ställbar skärm i lackerad plåt, mässingsled, märkt Ateljé Lyktan 540, höjd 127 cm.
Ytligt slitage och färgbortfall.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid. 235.