153
1458746

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 600 - 22 000 EUR
18 700 - 23 300 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

matta, "Örtagården", flossa, ca 324 x 224 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1934. Tillverkad efter 1941.

Ställvis obetydligt blekt. Fransar med smärre slitage.

Formgivare

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

123. Anna Petrus, väggskulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm sannolikt 1920-30-tal.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK