1479892

Ellen Meyer, vas, Reimyre 1914, nr 334.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 590 - 8 790 EUR
7 000 - 9 330 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Överfång med slipad dekor av , dagsländor, blommor, mm i grönt mot persikofärgad fond, signerad Reijmyre AE Boman 1914 No 334 UNIK Ellen Meyer. Höjd 43,5 cm.

Baltiska utställningen 1914, Malmö, jämför vas utställd i AB Svenska Kristallglasbrukens monter i stora industrihallen.

Gunnel Mörkfors (red), "Reijmyre Glasbruk - formgivare, konstnärer och yrkesmän under 200 år", Östergötlands länsmuseum, Värnamo 2010, se bild från AB Svenska Kristallbrukens monter på Baltiska utställningen i Malmö 1914, sid 78.

Det är ovanligt med glas signerade av Ellen Meyer. Hon anställdes som "förlagetecknare" och var verksam 1913-15, framför allt inför den Baltiska utställningen i Malmö år 1914. Endast ett fåtal objekt som bär Ellen Meyers namn är kända.
Vid Nationalmuseums utställning "Svenskt Jugendglas" år 1980-81, katalognummer 162, sid 42, nämns den då utställda vasen som den enda kända signerade med Ellen Meyers namn. Sedan dess har bara enstaka föremål blivit kända.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

227. Axel Einar Hjorth, bord, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK