taklampor 1 par, modell "91", teljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Patinerad mässing, 12 ljuspunkter, höjd 65 cm, diameter 66 cm.
Smärre slitage. Något avvikande patina.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.