SPEGELLAMPETT, för två ljus, gustavianskt stockhomsarbete, 1700-talets slut.
Förgylld och bronserad. Ljusarm av förgylld mässing. Snidad dekor av vasakärve, rosengirlanger och lagerkrans. Nedtill korslagda facklor. Höjd 129, bredd 64 cm.
Förgyllningen sliten. Sekundär ljusarm.
×
Logga in
Kunde inte logga in